שגיאה
  • התבנית לתצוגה זאת אינה זמינה. אנא, צרו קשר עם מנהל האתר.

מעקה למדרגות

תקן למדרגות הוא נושא כבד משקל, שהעסיק אנשי תקינה לפני למעלה מ-2500 שנים! בספר דברים ישנה סוגיה העוסקת במעקה לגג שאמור למנוע נפילה ומה המפרט הרצוי עבורו. פרשנים מסויימים חישבו אותו במידות מודרניות כמעקה שגובהו המינימלי יהיה 80 ס"מ.

התקן הישראלי למעקה מדרגות בן ימינו, מספר 1142, קובע גובה מינימלי למעקה של 90 ס"מ. זהו המעקה שנוטה לאורך החלק המשופע של המדרגות. בחלק האופקי של המדרגות, הפודסט, מוגדר גובה מינימלי של 105 ס"מ. התקן לא פוסח על רכיבי המעקה ומגדיר שהמרווחים בין רכיביו השונים, הפונקציונליים והעיצוביים, לא יעלה על 10 ס"מ.

אז אחרי שלמדנו על התקינה למעקה מדרגות, יצאנו לחפש השראה ברחבי הרשת לעיצובים מיוחדים ומעניינים של מעקות למדרגות. לא כולם עומדים בוודאות בתקינה הישראלית, אך במבחני העניין או האופי או שניהם, מצאנו פנינות ארכיטקטונית מרתקות.

מעקה למדרגות מעץ איפאה

 *

מדרגות עץ מרחפות מלוטשות עם מעקה מדרגות מעץ המעוגן לקיר ללא עמודי תמיכה, ומן הצד החשוף חיפוי קיר זכוכית המעניק מראה אוורירי מחד אך עומד בתקן בטיחות למדרגות למנוע נפילה. הקיר שאליו מוצמד המעקה מחופה בלבנים, בריקים, ומסביב אלמנטים אדריכליים נוספים מחופים בעץ או בנויים מעץ.

מדרגות שיש עם מעקה מדרגות מעץ

*

במתחם המשרדים הזה שעבר שיפוץ הוחלט לבנות מדרגות שיש הזהות לשיש ששימש לריצוץ רצפת אולם המבוא. את גרם המדרגות חיפו באמצעות לוחות עץ תבניתיים, כשהמטרה היתה דווקא לחקות לובי של מלון. המדרגות הן המשך ישיר ארחי השיש הכחלחלים ושומרות על אחידות מרקם וצבע.

מעקה העץ משדר חמימות וביחד נוצתר קונטרסט נעים של חם וקר יחד עם אווירה יוקרתית ורשמית.